گازبان مارکت

سه راه دنده ای

سه راهی

از {{model.count}}
انتخاب سایز - اینچ:
سایز - اینچ را انتخاب کنید.
تعداد
نوع
فروشنده فروشنده: گازبان مارکت
آماده ارسال ناموجود
18,000 تومان
  • {{value}}
کمی صبر کنید...

جنس سه راهی گالوانیزه و   سیاه فولادی

محصولات مرتبط

سه راهی لوله

       

     

سه  راهی لوله یکی از اجزای مهم در برق رسانی، سیستم های آبرسان، سازه های  فلزی و آتش نشانی است. از جمله انواع سه راهی لوله می توان به: سه راهی  گالوانیزه 90 درجه، سه راهی گالوانیزه 45 درجه، سه راهی تبدیل گالوانیزه و …  اشاره کرد.

که از طریق دنده ای (رزوه) به یکدیگر متصل می شوند. سه راهی های نام  برده در ابعاد 0.5 تا 12 اینچ ساخته می شوند این سه راهی ها در دسته بندی  لوله های سبک و نیمه سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می شوند و در  نهایت بسته های تولید شده سه راهی لوله بر اساس تعداد و به صورت کیسه ای به  فروش می رسند.

انواع سه راهی گالوانیزه

انواع سه راهی گالوانیزه را می توان در چهار دسته سه راهی آب، سه راهی  کشاورزی، سه راهی ساختمانی و سه راهی برق قرار داد. این سه راهی ها  گالوانیزه نامیده می شوند چرا که به منظور جلوگیری از زنگ زدگی در سطوح  بیرون و داخل سه راهی از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود. این روش،  مرسوم به روش غوطه وری و مطابق استاندارد انجام می شود.

پس از تولید سه راهی گالوانیزه مشخصاتی از جمله: استاندارد تولید، سایز و  نام کارخانه بر روی سه راهی تولید شده ثبت می گردد که این مشخصات، مشخصات  محصول تولیدی سه راهی نام دارد و در پایان به انبار مربوطه منتقل می گردد  تا برای مصرف کننده و طبق سفارش مشتری منتقل شود.

در ابتدای مطلب از سه راهی های 90 و 45 درجه نام بردیم، از سه راهی لوله  به منظور انشعاب گیری در لوله استفاده می شود که شامل این سه نوع (سه راهی  قائم، سه راهی 45 درجه و سه راهی تبدیل ساده) است. در ادامه هر کدام را  توضیح خواهیم داد.

سه راهی قائم

این سه راهی که نام دیگر آن سه راهی معادل است. وصاله ای است که به  منظور گرفتن انشعاب و اتصالات انشعابات فرعی مورد استفاده قرار می گیرد  مطابق اسم این سه راهی، از داخل با انحراف 90 درجه دنده شده و هم قطر با  لوله اصلی استفاده می شود.

سه راهی 45 درجه

مشابه سه راهی قائم، این سه راهی نیز از داخل دنده شده که کاربرد آن در لوله کشی تاسیسات فاضلاب، جهت انشعابات فرعی 45 درجه است.

بررسی اتصالات سه راهی گاز و تبدیل جوشی

در سینی کابل گالوانیزه بخشی به نام سه راهی وجود دارد که وظیفه رابط را  بر عهده دارد. در حقیقت سه راهی گاز به عنوان ابزار اتصال در نظر گرفته می  شود، این سه راهی ها با توجه به نوع مصرف کاربردهایی از جمله: رابط،  انشعاب دهنده، تقسیم کننده، انسداد دهنده، کاهنده، تغییر دهنده مسیر حرکت و  اتصال دهنده را بر عهده دارند. جنس این سه راهی ها از نوع فلز یا پلیمر می  باشد که در مسیر لوله به دو صورت مساوی یا نامساوی انشعاب می کنند. سه  راهی گاز را می توان به دو گروه عمده درز دار و مانسیمان تقسیم بندی کرد که  در ادامه به تفکیک بیان خواهد شد.

لوله درزدار:

برای ساخت سه راهی گازی از نوع لوله درزدار، گام اول فرم دهی و تبدیل  ورق فولادی به شکل لوله است. در گام بعدی محل درز از طریق جوش به یکدیگر  متصل می شود. منظور از جوش دهی دو راه متفاوت است که به تفکیک با نام های  روش اول و روش دوم در ادامه بیان شده است.

روش اول: در روش اول جوش دهی به صورت لب به لب و بدون نیاز به دستگاه  الکتریکی جوش می باشد. طریقه انجام آن ذوب لبه ها با جریان آمپر بالا و  قرار دادن آن ها در کنار یکدیگر است.

روش دوم: در روش دوم مانند روش قبلی بعد از گذراندن گام های ذکر شده،  این بار استفاده از فرکانس بالا باعث ذوب شدن و جوش خوردن لبه ها به یکدیگر  می شود.

لوله مانسیمان

لوله های مانسیمان به نام لوله بدون درز نیز خوانده می شود در فرایند  تولید لوله های مانسیمان از روش های جوش فلزی استفاده نمی شود زیرا ماده  اولیه این سه راهی ها، شمش های فولادی گرد می باشد که برای ساخت محصول در  آن از فرآیند نورد و کشش استفاده می شود. علت نام گرفتن بدون درز این سه  راهی ها، به دلیل سوراخ کردن شمش استوانه ای اولیه است که منجر به تولید  مانسیمان بدون درز می شود.

تبدیل جوشی

در سه راهی گاز نوع خاصی وجود دارد که عمل کاهش جریان را انجام می دهد  این نوع به نام تبدیل جوشی نامیده می شوند. فرآیند تولید سه راهی از طریق  تبدیل جوشی ها با دو روش نورد سرد و گرم انجام می شود که در ادامه به تشریح  هر کدام از این فرآیندها خواهیم پرداخت:

تولید سه راهی گاز و تبدیل جوشی به روش نورد سرد:

این روش یعنی تبدیل جوشی به روش نورد سرد معمولا پرهزینه تر از تبدیل  جوشی به روش نورد گرم است در این روش که عمدتا سه راهی تا سایز 10 اینچ  تولید می شود فرآیند به شرح زیر است:

در گام اول لوله ها در ابعاد و سایز مناسب بعد از برش، در قالب های بزرگ  مملو از آب قرار می گیرند. در گام بعد برای شکل دهی لوله به شکل سه راهی،  جک های هیدرولیکی به همراه سمبه، آب را با فشار زیاد از سمت نافی سه راهی  خارج می کند و فرآیند تولید با شکل گیری سه راهی به اتمام می رسد.

تولید سه راهی گاز و تبدیل جوشی به روش نورد گرم:

همان طور که در قسمت قبل یعنی تولید سه راهی گاز و تبدیل جوشی به روش  نورد سرد گفته شد استفاده از تبدیل جوشی به روش نورد سرد پرهزینه تر است و  فرآیند تولید سه راهی گاز به روش نورد گرم، از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است  اما در کنار این مزیت اقتصادی نکته ای که در رابطه با این روش وجود دارد  سرعت تولید پایین تر نسبت به روش گفته شده و کیفیت پایین تر نسبت به آن روش  است که توجیه منطقی، هزینه آن است. اما مزیت آن این است که بر خلاف روش  نورد سرد که سه راهی تا سایز 10 اینچ تولید می شد در این روش (روش نورد  گرم) می توان سه راهی هایی با سایز های بزرگ تر از 10 اینچ تولید کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...